Rozhodnutí Vlády z 18. května má již teď rozsáhlé důsledky a ani dlouhé vysvětlování a argumentování zástupkyň*ců občanské společnosti na schůzce s Babišem a ministry 27. května bohužel nikam nevedlo. Vláda neslyší podložené obavy ani navrhovaná řešení.
K 30. 6. 2026 se rozhodly rezignovat na členství v Radě vlády pro rovnost žen a mužů desítky expertek*expertů, které*kteří dlouhá léta aktivně zajišťovaly*i odbornost a systémovost v rámci Rady i jejích výborů, a jejich rezignace stále platí. V případě, že Vláda své rozhodnutí nezvrátí, přijde tak o nenahraditelnou expertízu budovanou desetiletí.
K tomuto kroku se rozhodly také Markéta Štěpánová, spoluředitelka Gender Studies, o.p.s., která rezignovala na členství v Radě i ve Výboru pro institucionální zabezpečení rovnosti žen a mužů, a Lada Wichterlová, členka naší správní rady, která rezignovala na pozici předsedkyně Výboru pro sociální politiku, rodinu a péči.
Tento přesun vnímám jako zásadní pochybení a oslabení politiky rovnosti žen a mužů. Působení vládní zmocněnkyně pro lidská práva bez odborného aparátu, Odboru rovnosti žen a mužů, povede k oslabení politik rovnosti žen a mužů v České republice a nijak nepřispěje k slibovanému rychlejšímu a efektivnějšímu řešení problémů.
Přesun agendy na úroveň ministerstev vyvolává vážné obavy z oslabení nezávislosti, autority i koordinační role Rady vlády pro rovnost žen a mužů a jejích expertních výborů. Hrozí omezení meziresortních debat, prosazování systémových opatření a zajišťování skutečně komplexního a profesionálního přístup k rovnosti žen a mužů napříč oblastmi veřejné politiky.
Markéta Štěpánová, spoluředitelka Gender Studies, o.p.s.
