Výstava Ženy mohou. Vzděláním k nezávislosti. (na FHS)

FHS UK Pátkova 2137/5, Praha, Czech Republic

Před budovou Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v pražské Troji si můžete celé dva měsíce prohlédnout naši výstavu Ženy mohou. Vzděláním k nezávislosti. Pokud jste ji tedy nestihli*y v roce 2023 na náplavce, nezoufejte, teď máte šanci! Vyfoťte si selfíčko s Eliškou Krásnohorskou a sdílejte ho s hashtagem #zenymohou na sociálních sítích. Dnes samozřejmé věci jako studium, práce nebo zábava byly dívkám a ženám dříve zapovězeny. Pojďte se díky naší výstavě projít v čase a připomenout si, že nebýt osobností jako Eliška Krásnohorská či Františka Plamínková, pořád by ženy neměly volební právo nebo možnost studovat. Koho téma zaujalo, nabízíme i rozšířenou verzi na webu výstavy.

Výstava Místa ženské paměti mezi Saskem a Prahou (DE)

Arthur e.V., Galerie Nichts Hohe Str. 33, Chemnitz, Germany

Výstava Místa ženské paměti mezi Saskem a Prahou jedinečným způsobem propojuje českou expozici "Praha feministická: Místa, kde se psala historie" s německým projektem "Frauenorte Sachsen", a vytváří tak komplexní pohled na významné ženy, které utvářely naši společnou česko-německou historii. Na přelomu 19. a 20. století žilo v Praze necelých 14 tisíc německy hovořících žen. Otázce ženské emancipace, stejně jako dalším tématům kulturně-vzdělanostní sféry, se věnovaly ženy obou národností s mimořádným zápalem a odhodláním. Výstava přináší příběhy těchto odvážných, často neprávem opomíjených inspirativních osobností – průkopnic ženského hnutí, které zanechaly nesmazatelnou stopu v našich dějinách. Dozvíte se spoustu zajímavostí ze života feministek první poloviny 20. století, o místech, se kterými byl spjat jejich život a činnost pro ženské hnutí. Výstava se koná v rámci projektu "Frauenorte česko-německy", který realizuje Gender Studies a Landesfrauenrat Sachsen v rámci programu Evropského hlavního města kultury Chemnitz 2025. Projekt je podpořen Česko-německým fondem budoucnosti a Saskou kontaktní kanceláří v Praze.

Politika není pro ženy? Překážky, kterým čelí veřejně aktivní ženy v Česku a Německu | Politik ist nichts für Frauen? Hürden für öffentlich aktive Frauen in Tschechien und Deutschland

Wolfrumova čítárna, Knihovna Ústeckého kraje Velká Hradební 49, Ústí nad Labem, Czech Republic

CZ: Panelová debata s političkami z Česka i Německa se bude věnovat specifickým překážkám, kterým čelí veřejně aktivní ženy, ať už jde o obtížné slaďování práce a péče, nehostinné politické prostředí nebo jiné strukturální nerovnosti. Diskutovat budeme také příklady dobré praxe s nastavením politik, které podporují zapojení žen do politiky. Historický kontext doplní několik informačních panelů zobrazujících vývoj složitých vztahů česky a německy mluvícího obyvatelstva na příkladech konkrétních veřejně aktivních žen.   Kdy: 20. 5. od 17:00 Kde: Knihovna Ústeckého kraje, Wolfrumova čítárna, Vědecká část, Velká Hradební 49, Ústí nad Labem, 400 01 Akce je zdarma a bude simultánně tlumočena do češtiny a němčiny.   Program: 17:00 úvodní slova a představení výstavy 17:15-18:30 panelová diskuze Následně bude příležitost pro neformální rozhovory u malého občerstvení.   Akci pořádáme ve spolupráci s pražskou kanceláří Heinrich-Böll-Stiftung, Saskou kontaktní kanceláří v Praze, Knihovnou Ústeckého kraje a za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti.   *****   DE: Eine Paneldiskussion mit Politikerinnen aus Tschechien und Deutschland widmet sich den spezifischen Hürden, denen öffentlich aktive Frauen gegenüberstehen – sei es die schwierige Vereinbarkeit von Beruf und Sorgearbeit, ein wenig einladendes politisches Umfeld oder andere strukturelle Ungleichheiten. Zudem werden Beispiele guter Praxis diskutiert, wie politische Rahmenbedingungen gestaltet werden […]

Výstava Ženy mohou. Vzděláním k nezávislosti. (Karlovo nám.)

Karlovo náměstí Karlovo náměstí, Praha, Czech Republic

Na Karlově náměstí v Praze si budete moci prohlédnout naši výstavu Ženy mohou. Vzděláním k nezávislosti. Pokud jste ji tedy nestihli*y v roce 2023 na náplavce, nezoufejte, teď máte šanci! Vyfoťte si selfíčko s Eliškou Krásnohorskou a sdílejte ho s hashtagem #zenymohou na sociálních sítích. Dnes samozřejmé věci jako studium, práce nebo zábava byly dívkám a ženám dříve zapovězeny. Pojďte se díky naší výstavě projít v čase a připomenout si, že nebýt osobností jako Eliška Krásnohorská či Františka Plamínková, pořád by ženy neměly volební právo nebo možnost studovat. Koho téma zaujalo, nabízíme i rozšířenou verzi na webu výstavy.