Výstava | Cesta k rovnosti: 150 let od narození Františky Plamínkové

Městská část Praha 2 Náměstí Míru 600/20, Praha 2 - Vinohrady, Praha, Czech Republic

Rok 2025 je rokem Františky Plamínkové. Slavíme 150 let od jejího narození a chceme tuto příležitost využít k připomenutí její osobnosti, jejích myšlenek i odkazu. Srdečně vás zveme na výstavu, která připomíná Františku Plamínkovou a témata její doby. Františka Plamínková 150 let a Praha feministická se potkává na území Prahy 2, kde se Františka narodila i kde se setkávala se svými spřízněnými dušemi. Praha první poloviny 20. století, významná místa, kde se tvrdě vydobývala ženská práva, a ženy, jejichž jména nejsou známá, ale vzhledem k činům, za kterými stojí, by měla být - to jsou kulisy, do kterých vás zveme od 5. února do konce března 2025. Otevírací doba výstavy: Pondělí: 8:00–17:30 Úterý: 7:30–16:00 Středa: 8:00–17:30 Čtvrtek: 7:30–16:00 Pátek: 7:30–13:30 Místo konání výstavy: Výstavní prostory v 1. patře ÚMČ Praha 2, nám. Míru 20   Akce je realizována za podpory Městské části Praha 2 a Státního fondu kultury.

Vernisáž výstavy | Cesta k rovnosti: 150 let od narození Františka Plamínkové

Městská část Praha 2 Náměstí Míru 600/20, Praha 2 - Vinohrady, Praha, Czech Republic

Již ve středu 5. února, přímo v den výročí 150 let od narození Františky Plamínkové, se uskuteční vernisáž výstavy Cesta k rovnosti. Výstava je obnovenou premiérou výstavy Praha feministická, která je doplněna o nové informační panely vyrobené přímo k tomuto výročí. Dozvíte se spoustu zajímavostí ze života feministek první poloviny 20. století, o místech, se kterými byl spjat jejich život a činnost pro ženské hnutí. Co byla Ženská národní rada? Kdo byla Františka Plamínková? Jak souvisí Milada Horáková s feminismem? To všechno se dozvíte přímo z úst spoluautorky výstavních panelů Markéty Štěpánové.   Těšíme se na vás ve středu 5. 2. od 17 hodin v prvním patře ÚMČ Praha 2 na náměstí Míru 20. Úvodní slovo pronesou zástupce a zástupkyně MČ Prahy 2. Něco o výstavě poví za Gender Studies, o.p.s. Markéta Štěpánová, se kterou bude následně možné absolvovat komentovanou prohlídku výstavy.   Výstava potrvá až do konce března a bude ji možné navštívit v těchto časech: Pondělí: 8:00–17:30 Úterý: 7:30–16:00 Středa: 8:00–17:30 Čtvrtek: 7:30–16:00 Pátek: 7:30–13:30   Akce je realizována za podpory Městské části Praha 2 a Státního fondu kultury.

Výstava Ženy mohou. Vzděláním k nezávislosti. (na FHS)

FHS UK Pátkova 2137/5, Praha, Czech Republic

Před budovou Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v pražské Troji si můžete celé dva měsíce prohlédnout naši výstavu Ženy mohou. Vzděláním k nezávislosti. Pokud jste ji tedy nestihli*y v roce 2023 na náplavce, nezoufejte, teď máte šanci! Vyfoťte si selfíčko s Eliškou Krásnohorskou a sdílejte ho s hashtagem #zenymohou na sociálních sítích. Dnes samozřejmé věci jako studium, práce nebo zábava byly dívkám a ženám dříve zapovězeny. Pojďte se díky naší výstavě projít v čase a připomenout si, že nebýt osobností jako Eliška Krásnohorská či Františka Plamínková, pořád by ženy neměly volební právo nebo možnost studovat. Koho téma zaujalo, nabízíme i rozšířenou verzi na webu výstavy.

Výstava Místa ženské paměti mezi Saskem a Prahou (DE)

Arthur e.V., Galerie Nichts Hohe Str. 33, Chemnitz, Germany

Výstava Místa ženské paměti mezi Saskem a Prahou jedinečným způsobem propojuje českou expozici "Praha feministická: Místa, kde se psala historie" s německým projektem "Frauenorte Sachsen", a vytváří tak komplexní pohled na významné ženy, které utvářely naši společnou česko-německou historii. Na přelomu 19. a 20. století žilo v Praze necelých 14 tisíc německy hovořících žen. Otázce ženské emancipace, stejně jako dalším tématům kulturně-vzdělanostní sféry, se věnovaly ženy obou národností s mimořádným zápalem a odhodláním. Výstava přináší příběhy těchto odvážných, často neprávem opomíjených inspirativních osobností – průkopnic ženského hnutí, které zanechaly nesmazatelnou stopu v našich dějinách. Dozvíte se spoustu zajímavostí ze života feministek první poloviny 20. století, o místech, se kterými byl spjat jejich život a činnost pro ženské hnutí. Výstava se koná v rámci projektu "Frauenorte česko-německy", který realizuje Gender Studies a Landesfrauenrat Sachsen v rámci programu Evropského hlavního města kultury Chemnitz 2025. Projekt je podpořen Česko-německým fondem budoucnosti a Saskou kontaktní kanceláří v Praze.

Vernisáž výstavy Místa ženské paměti mezi Saskem a Prahou (DE)

Arthur e.V., Galerie Nichts Hohe Str. 33, Chemnitz, Germany

Diskusí a slavnostním večerem zahájíme výstavu, která propojuje českou expozici "Praha feministická: Místa, kde se psala historie" s německým projektem "Frauenorte Sachsen". Výstava přináší příběhy neprávem opomíjených inspirativních osobností z německy mluvící Prahy a ze Saska, které utvářely naši společnou česko-německou historii. Program vernisáže bude brzy zveřejněn. Projekt je podpořen Česko-německým fondem budoucnosti a Saskou kontaktní kanceláří v Praze.

Výstava Ženy mohou. Vzděláním k nezávislosti. (Karlovo nám.)

Karlovo náměstí Karlovo náměstí, Praha, Czech Republic

Na Karlově náměstí v Praze si budete moci prohlédnout naši výstavu Ženy mohou. Vzděláním k nezávislosti. Pokud jste ji tedy nestihli*y v roce 2023 na náplavce, nezoufejte, teď máte šanci! Vyfoťte si selfíčko s Eliškou Krásnohorskou a sdílejte ho s hashtagem #zenymohou na sociálních sítích. Dnes samozřejmé věci jako studium, práce nebo zábava byly dívkám a ženám dříve zapovězeny. Pojďte se díky naší výstavě projít v čase a připomenout si, že nebýt osobností jako Eliška Krásnohorská či Františka Plamínková, pořád by ženy neměly volební právo nebo možnost studovat. Koho téma zaujalo, nabízíme i rozšířenou verzi na webu výstavy.