Dnes proběhne jubilejní 10. ročník Girls Day, kariérního dne pro dívky, který pořádá obecně prospěšná společnost Gender Studies, o.p.s. Letos Girls Day nově doplňuje instagramová kampaň @nenechseodradit (od studia technických oborů a ICT). Je to heslo, které Girls Day v České republice tradičně provází. Akce se bude konat v Praze a Mladé Boleslavi, ve 4 firmách, online i offline: Škoda Auto, CN Group, Vodafone, MSD. Zúčastní se jí na 120 dívek. Girls Day je pro účastnice možností načerpat inspiraci pro budoucí studijní či pracovní kariéru. Akce je otevřená všem dívkám ve věku mezi 15 a 25 lety, účast je pro ně zdarma.
„Všechny středoškolačky a vysokoškolačky, které vidí svou budoucnost ve světě vědy a techniky, vítáme ve Škodovce s otevřenou náručí. Hlavním cílem akce je ukázat, že studium a práce v technických oborech je nejen zajímavé, ale i plné překvapení a zábavy. Holky k autům patří!”, říká Tereza Kozáková, event manažerka pro školy ze Škoda Auto, a.s., hlavního partnera letošního Girls Day.
Záštitu nad akcí letos převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a akce proběhne ve spolupráci s platformou DigiKoalice.
Cílem Girls Day je povzbudit zájem dívek o technické obory. Pro dívky je seberealizace v perspektivních oborech vodítkem k osobnímu růstu, informační a digitální gramotnosti, motivací ke studiu a cestou k ekonomické soběstačnosti. Přesto dívky stále ještě často žijí pod vlivem stereotypů spojených s představami o tradičních genderových rolích ve vztahu k povolání. Dívky tak musí překonat řadu překážek, pokud se chtějí prosadit v technických oborech.
„Velmi mě odrazoval přístup některých spolužáků, kteří mě neustále přesvědčovali, že vše zachráním výstřihem, nebo dobře padnoucími kalhotami. Byly jsme ve třídě dvě. O pár let později jsem pochopila, že to byla jen jejich reakce na to, že jsem byla v mnoha předmětech lepší a oni si to vysvětlovali tímto. Dnes to házím za hlavu, ale chtěla bych, aby se to zlepšilo. Čemuž podle mě napomůže i více žen v těchto oborech,” uvádí svou zkušenost jedna z ambasadorek Girls Day 2022, webdesignérka Bára Vlášková.
Během Girls Day si dívky letos vyzkouší 3D virtuální realitu, nové technologie, design, základy programování, workshopy na kritické myšlení, elektro projektování, seznámí se s obory jako je strojírenství, telekomunikace, softwarový vývoj, budou pro ně připraveny kvízy a soutěže. Kompletní program dle jednotlivých firem naleznete zde https://girlsday.cz/cz/clanky.
Ředitelka Gender Studies, Johana Jonáková, ke Girls Day apeluje: „Podporujme jako rodiče své dcery v technice odmalička. Pomáhejme stavět LEGO, montovat hrací součástky dohromady nebo alespoň neříkejme okřídlené “s matikou ti pomůže táta.”
V rámci doprovodného programu 17.4. proběhla i diskuze o nestereotypní volbě povolání a o tom, jak motivovat dívky do ICT a STEM studijních oborů a profesí. Záznam najdete zde: https://youtu.be/isAlwPSHoVA.
Girls Day se slaví tradičně vždy čtvrtý čtvrtek v dubnu v rámci Mezinárodního dne dívek v ICT a STEM oborech (Girls in ICT Day), který probíhá již deset let v zemích celého světa pod záštitou OSN.
Nedostatek IT expertů a expertek celosvětově narůstá, jen v České republice jsou aktuálně desetitisíce neobsazených pracovních míst. Přesto je v EU podle nedávné studie EIGE zaměstnáno v ICT pouhých 17 % žen (globálně dokonce pouhá 3 %) – je zde tedy pro ně velký prostor. Motivace dívek pro vstup do technických oborů je výhodná i pro firmy – ty s vyrovnanějším zastoupením žen a mužů v zaměstnanecké populaci jsou schopny lépe reflektovat potřeby svých zákazníků a zákaznic. V důsledku jsou pak firmy schopné přicházet s inovativními produkty a řešeními a dosahují lepších výsledků a konkurenceschopnosti. To se pak odráží také v dobré kondici ekonomiky soukromého i veřejného sektoru.
V případě zájmu o další informace, komentáře apod. se prosím obracejte na koordinátorku akce Marii Mrvovou (girlsday[at]genderstudies.cz, 777 910 930) nebo na ředitelku Gender Studies, o.p.s. Johanu Jonákovou (johana.jonakova[at]genderstudies.cz, tel. 774 913 350). Více na www.girlsday.cz.