Novinky

Na okraj Mezinárodního dne žen

Nejprve to potěšující: Zdá se, že Mezinárodní den žen u nás prožívá určitou renesanci, ztrácí onen nesmyslný punc balastu z minulého režimu a stává se tím, čím má být: Dnem boje za práva žen, ale i kritické reflexe a bilance jejich situace ve světovém kontextu, tak jak byl iniciován v roce 1908 a v různém měřítku 8. března slaven od roku 1909. V roce 1977 byl mimochodem 8. březen jako mezinárodní den žen potvrzen valným shromážděním Spojených národů. Na první pohled stejně potěšující je, že procento žen ve vysokých politických funkcích dosáhlo, převážně ovšem v Evropě, v minulých letech míry, o které se nám ještě před dvaceti lety ani nesnilo. A co je stejně důležité, ženy političky jsou už ve světě přijímány jako něco naprosto samozřejmého a normálního. I to bylo ještě před několika lety jinak. 

Odmitnete nasili na zenach, pripojte se k One Billion Rising

Kazda treti zena na zemi behem sveho zivota zazije znasilneni ci zmlaceni. Pomozte i Vy tento stav zmenit! One Billion Rising je celosvetove hnuti, ktere pusobi ve 168 zemich sveta od Afghanistanu po Zimbabwe. Tuto iniciativu podporuje pres 13.000 vyznamnych organizaci (napr. Amnesty International USA, International Rescue Committee, NOW), celebrit (Robert Redford, Jane Fonda, Yoko Ono) i vyznamnych osobnosti vcetne Dalajlamy. I Ceska republika se prostrednictvim konkretnich organizaci ke hnuti pripojila. Blizsi informace ziskate na webu One Billion Rising. Jak můžete pomoci Vy?

Panelová diskuze k reformě důchodového systému

Gender Studies uspořádala panelovou diskusi v úzkém kruhu s odborníky, odbornicemi a zainteresovanou veřejností na téma "Důchodový systém v ČR optikou genderu a koncept solidarity". Reformy důchodového systému v ČR a jejich dopady na ženy přiblížila Radka Dudová ze SoÚ AV ČR, na téma solidarita a ekvivalence v důchodovém systému v ČR promluvil Martin Holub z VÚPS. Diskuze, které se zúčastnily socioložky, zástupkyně odborových svazů, přítomni byli i statistici atd., přinesla mnoho zajímavých podnětů a kontraverzí. Diskutovalo se o pojmech jako například aktuální vs. sociální spravedlnost, ohrožení žen chudobou jako výsledek nízkých důchodových dávek, princip zásluhovosti, ale i například to, zda má důchodový systém dodatečně narovnávat diskrepance mezi životními drahami mužů a žen. Financováno nadací Open Society Fund.

Česká koalice Social Watch a Ekumenická akademie Praha vypisují soutěž o nejlepší videospot na podporu boje proti chudobě a genderovým nerovnostem

Spot by měl upozorňovat na přetrvávající chudobu a nerovnosti mezi ženami a muži - upozorňovat na to, že chudoba se týká i České republiky a není jen vzdáleným problémem rozvojových zemí.

PF 2013

Do nového roku se zapálením pro věc!

Předchozí | 1 | .. | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | .. | 54 | Další

Gender Studies, o.p.s. je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Cílem organizace je shromažďovat a dále zpracovávat a rozšiřovat informace související s genderovou tématikou. Prostřednictvím specifických projektů GS aktivně ovlivňuje změny týkající se rovných příležitostí v různých oblastech jako jsou například institucionální mechanismy, trh práce, politická participace žen, informační technologie apod. GS také provozuje knihovnu obsahující množství publikací a materiálů k feminismu, gender studies, právům žen a mužů atp.